Wedle rozporządzenia dotyczącego klasyfikacji zawodów i specjalności, tancerze oraz tancerki zaliczani są do grona specjalistów z zakresu prawa, dziedzin społecznych i kultury. Mimo to postrzeganie samej sztuki tańca oraz statusu społecznego artystów tańczących w balecie. Trzeba na początku podkreślić, że artyści ci odbywają jeden z najcięższych treningów zawodowych, które uprawniają do publicznych występów.
Tancerze profesjonalni – informacje
Wszyscy zawodowi tancerze są zobligowani do zdobycia obszernej wiedzy humanistycznej. Dyplomowanym tancerzem stać się można po ukończeniu szkoły baletowej, która stwarza nie tylko podwaliny wiedzy zawodowej, ale i ogólnokształcącej. Warto być świadomym, że uczniowie szkół baletowych mają pięć godzin lekcyjnych więcej w porównaniu do uczniów z innych szkół. By zostać tancerzem nie tylko trzeba dobrze tańczyć, ale i się dobrze uczyć. Tancerze baletowi są obciążeni wysokim stopniem ryzyka zawodowego i są narażeni na tzw. ekspozycję zawodową, czyli kontuzje, urazy, choroby zawodowe oraz następstwa zdrowotne i życiowe. Niestety ich kariera nie trwa zbyt długo, maksymalnie do 30-stego bądź 35-tego roku życia. A co później? Współczesne zmiany prawne odebrały wszelkie przywileje tancerzom i po latach świetlnych jako tancerz muszą się przebranżowić, gdyż nie mają szans na przejście na emeryturę, jak to miało miejsce we wcześniejszych latach.
Konkurencyjny zawód
Warto dodać, że zawód tancerza jest dość konkurencyjnym zawodem. Szczególnie przez coraz większą popularność tej aktywności, co zostało rozpropagowane przez taneczne programy telewizyjne. Niestety, by odnieść sukces w tym zawodzie talent i kierunkowe wykształcenie nie wystarczą. Profesjonalny tancerz musi się czymś wyróżniać na tle innych, mieć siłę przebicia, dzięki której będzie otrzymywał nowe zlecenia. By dostać angaż trzeba uzbroić się w duże pokłady cierpliwości, gdyż trzeba brać udział w wielu castingach.
Historia zawodu tancerza estradowego
Zawód ten pojawił się w XIX wieku. To czas kiedy pojawiały się teatry rewiowe i kabarety, gdzie w czasie występów komików i śpiewaków pojawiały się na scenie piękne tancerki. Współcześnie zainteresowanie tego typu miejscami zmalało, kluby i lokalne organizujące programy rewiowe należą już do rzadkości, podobnie jest z sytuacją teatrów muzycznych, jest ich coraz mniej, co wiąże się z mniejszą liczbą etatów dla tancerzy. Tancerz estradowy musi dostarczyć widzom wielu przyjemnych przeżyć i doznań za pośrednictwem wykonanego przez niego tańca bądź układu choreograficznego. Każdemu występowi towarzyszy muzyka, której rytm i rodzaj dopasowany jest do konkretnego stylu i profesji tancerza. Najczęściej wybór gatunku tańca zależy od charakteru imprezy, w jakiej tancerzowi przyszło uczestniczyć. Bardzo często tancerze mają jeden upodobany gatunek, w którym czują się jak ryba w wodzie i który jest zgodny z nimi samymi. Występując na zorganizowanym wydarzeniu tancerz musi się podporządkować koncepcji reżysera, choreografa czy innych osób organizujących dany event.