Jeśli ktoś chce sprawnie poruszać się w świecie męskiej elegancji to powinien wiedzieć, że bardzo ważne jest to jak mężczyzna będzie ubrany. Wtedy łatwiej osiągać cele. W zwięzły sposób powiemy wiec jakimi zasadami trzeba się kierować, by rzeczywiście zawsze elegancko wyglądać. Czy mamy jeszcze takich mężczyzn, którzy nie siadają do stołu bez marynarki, nie rozstają się z krawatem czy mucha i pilnują jaka będzie liczba rozcięć w marynarce? Oczywiście tacy panowie nadal są i na pewno przyjemnością będzie na nich popatrzeć, ponieważ potrafią poruszać się w świecie sztywnych zasad męskiej elegancji. Warto wiedzieć jak powinien wyglądać dżentelmen i uniknąć w ten sposób wpadek.
Oficjalny dress code mamy głównie w polityce, dyplomacji, świecie biznesu. W Polityce nie ma większych wątpliwości jak się ubrać, ale w innych przypadkach zasady są intepretowane dość często swobodnie. Co więc mieści się w kanonie zasad, których przestrzegać będzie warto?
Garnitur
To podstawa do ubioru eleganckiego mężczyzny. Najbardziej oficjalny będzie taki w kolorze granatowym. Czarny zakłada się wyłącznie po godzinie 18 i na wyjątkowe uroczystości. Szary garnitur to codzienny stroj, który włożyć można do biura, ale jeśli nie ma się reprezentacyjnego stanowiska. Podobnie jest gdy chodzi o modne modele we wzory. Sa one mniej oficjalne od gładkich. Unikać trzeba koloru brązowego, który jest traktowany jako nieelegancki.
Marynarki będą miały z tyłu rozcięcia jedno albo dwa. Te, które nie mają żadnego sa uznawane za najbardziej oficjalne i w sklepach najtrudniej będzie je znaleźć. Tam królują modele, które maja dwa rozcięcia, sa najbardziej popularne i dają również swobodę ruchów i w większości przypadków można liczyć na to, że będą się one dobrze układać. Jedno rozcięcie jest uznawane za sportowe, pasuje do marynarki od jazdy konnej i dlatego raczej się go unika.
Warto pamiętać, że jeśli się stoi to powinno się mieć zapięty pierwszy od góry guzik marynarki i nie zapinać dolnego. Marynarka, aby się dobrze układała siadając powinno się rozpinać guzik i naciągać materiał, wyrównując również linię ramion. W przypadku spodni trzeba zwracać uwagę na długość, na butach pojawić może się jedno załamanie. Pamiętajmy również o tym, by do garnituru ciemnograntowego albo czarne skarpetki sięgające pod kolana, tak by nie dopuścić do oczu zebranych nagiej łydki, gdy po tym jak się usiądzie nogawka się podciągnie.
Koszula
Oczywiście najlepiej gładka, biała bez faktury. Zwracamy uwagę na materiał, który powinien przepuszczać powietrze, nie może się gnieść. Najlepszy wybór to bawełna z odpowiednia gramaturą. Koszule mogą mieć różne typy kołnierzyka. Dobiera się je według preferencji oraz do kształtu twarzy. Ważne, by kołnierzyk chował się pod klapami marynarki. Jeśli do oficjalnego stroju ktoś chce wybrać muchę powinien mieć koszulę z plisą, która będzie zakrywać guziki. Mucha wiązana i wykonana z jedwabiu. Oczywiście wcześniej trzeba jeszcze nauczyć sie prawidłowo muchę wiązać, by dobrze się prezentowała po założeniu.