Marzysz o gładkiej, pozbawionej włosów skórze, ale jednocześnie jesteś już zmęczona goleniem? Jeśli tak, koniecznie zwróć uwagę na depilację laserową. Pozwala trwale usunąć niepożądane owłosienie na ciele. To również świetna opcja dla osób cierpiących na hirsutyzm. Zanim jednak zdecydujesz się na ten zabieg, weź pod uwagę ramy czasowe, poparzenia słoneczne i koloryt skóry.
Na czym polega laserowe usuwanie włosów?
Laserowe usuwanie włosów to zabieg polegający na użyciu skoncentrowanych wiązek światła, aby pozbyć się niepożądanych włosków. Energia świetlna przekształcana jest w ciepło, które z kolei uszkadza mieszki włosowe i opóźnia lub hamuje wzrost włosów w przyszłości.
To oznacza, że po depilacji laserowej Twoje włoski prawdopodobnie tak szybko nie odrosną. Z drugiej strony zabieg nie zawsze przynosi trwałe rezultaty. Niektóre osoby muszą go powtórzyć. Efekty uzależnione są także od typu karnacji.
O czym warto pamiętać?
Nie spodziewaj się natychmiastowych rezultatów. Laserowe usuwanie włosków trwa zwykle sześć miesięcy, czasami nawet dłużej. Pojedynczy zabieg zajmuje około 15 minut - 2 godziny, w zależności od obszaru leczenia. Najczęściej trzeba wykonać sześć zabiegów w odstępach od sześciu do ośmiu tygodni. Jeśli chcesz więc usunąć włoski na nogach, zdecyduj się na depilację laserową jesienią lub zimą. Zabieg zazwyczaj jest bezbolesny, chociaż w dużej mierze zależy od Twojego progu bólu. Co ważne, można go przeprowadzić w różnych miejscach.
Możliwe skutki uboczne
Depilacja laserowa jest na ogół bezpieczna i powoduje żadnych skutków ubocznych. Sporadycznie mogą pojawić się niepożądane skutki, takie jak zaczerwienienie, podrażnienie, pęcherze i bliznowacenie. Pamiętaj, by umówić się do specjalisty, wtedy nie musisz się bać o swoje bezpieczeństwo.
Warto też wspomnieć o przeciwwskazaniach. Unikaj depilacji laserowej, jeśli masz:
- tendencję do powstawania bliznowców,
- bielactwo,
- raka,
- aktywną opryszczkę zwykłą,
- aktywną infekcję.
Jeśli przyjmujesz leki, umów się wcześniej na konsultację ze specjalistą. Zrezygnuj też z depilacji laserowej, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią.
Czy depilacja laserowa jest naprawdę skuteczna?
Najlepsze efekty uzyskasz, jeśli masz jasną skórę i ciemnobrązowe lub czarne włosy. Jeśli włoski są jasne lub skóra jest ciemna, nadal możesz zdecydować się na zabieg, ale musisz się liczyć z większą liczbą zabiegów.
Światło lasera przyciąga czarny lub brązowy pigment. Mieszki włosowe mają wysokie stężenie pigmentu, znacznie wyższe niż otaczająca skóra. Czarny i brązowy pigment dobrze pochłania światło laserowe, niszcząc mieszki włosowe. Tym samym depilacja laserowa zmniejsza lub zatrzymuje wzrost włosów.
Jeśli masz bardzo jasne włoski (na przykład blond, siwe lub rude), mieszek włosowy zawiera bardzo mało czarnego lub brązowego pigmentu. Dlatego nie będzie dobrze absorbował światła laserowego. Specjalista musi więc użyć wyższej energii.
Jeżeli skóra jest ciemniejsza, znajdujący się w niej pigment również będzie pochłaniał światło laserowe. Może to prowadzić do powikłań, takich jak oparzenia i utrata naturalnego pigmentu skórnego (przebarwienia). Dlatego podczas zabiegu należy zachować szczególną ostrożność. Szukasz więcej ciekawostek na temat zdrowia i urody? W takim razie zajrzyj na stronę" outlet-mania.pl.