Nowoczesna medycyna chętnie wykorzystuje rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. W dzisiejszych czasach AI w leczeniu pacjentów stosuje się między innymi do automatyzacji powtarzalnych działań, dzięki temu personel medyczny oszczędza swój czas. Co zatem dobrze jest wiedzieć na temat zastosowania sztucznej inteligencji w medycynie?
Nowoczesne metody w medycynie, czyli jak sztuczna inteligencja pomaga w leczeniu pacjentów?
Systemy wykorzystujące uczenie maszynowe przydają się obecnie w różnych dziedzinach medycyny. Należy zaznaczyć, że sztuczna inteligencja w medycynie potrafi między innymi dokonywać diagnoz kardiologicznych czy też onkologicznych, jest także wykorzystywana do opracowywania nowych leków oraz do monitorowania przebiegu leczenia. AI doskonale sprawdza się również przy automatycznym raportowaniu. Systemy opierające się na rozwiązaniach z zakresu sztucznej inteligencji stosuje się także do dokonywania wyboru najlepszych opcji terapii, analizy wyników badań pacjentów czy też do wykrywania chorób we wczesnym etapie ich rozwoju. Inteligentne maszyny mogą być wykorzystywane również w rejestracji pacjentów. Wiele osób uważa, że sztuczna inteligencja stanowi przyszłość medycyny, jednak niektórzy lekarze i pacjenci obawiają się szerokiego zastosowania AI w leczeniu. Obawy te wynikają z faktu, że niektóre diagnozy stawiane przez AI na skutek korzystania z danych niskiej jakości mogą być błędne, a to jak wiadomo może doprowadzić do naprawdę fatalnych konsekwencji. Inną obawą, która budzi niepokój ludzi w związku z tak szybkim rozwojem sztucznej inteligencji w medycynie, jaki możemy obecnie zaobserwować jest bezpieczeństwo wrażliwych danych. Czy obawy te są, zatem uzasadnione?
Sztuczna inteligencja w medycynie a bezpieczeństwo
Aby rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji w medycynie były jak najbardziej bezpieczne należy pamiętać o podstawowej kwestii - dane, z których będą korzystały algorytmy maszynowego uczenia się musza być reprezentatywne i legalne. Reprezentatywność danych polega na zapewnieniu odpowiednio dobranych prób, legalność na pobieraniu danych za zgodą pacjentów i przy uwzględnieniu aktualnie obowiązujących przepisów i regulacji prawnych. Jeżeli algorytmy nie będą bazowały na danych niskiej jakości to prawdopodobieństwo postawienia złej prognozy jest o wiele niższe. Pamiętajmy także o tym, że przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji w medycynie bardzo ważną role odgrywa także czynnik ludzki. Piecze nad maszynami i systemami opierającymi się na AI i uczeniu maszynowym zawsze sprawuje człowiek. Mimo tego, że sztuczna inteligencja w niektórych sytuacjach może być skuteczniejsza od człowieka to lekarz podczas podejmowania ostatecznej decyzji, co do diagnozy czy sposobu leczenia pacjenta powinien brać pod uwagę także swoją ogromną wiedzę i doświadczenie. Lekarz to osoba, która zawsze powinna wykazywać się odpowiedzialnością i rozwagą. Narzędzia z zakresu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, które są dobrze wykorzystane mogą stanowić dla medyków naprawdę ogromną pomoc.