W życiu każdej osoby zdarzają się lepsze i gorsze okresy. Tym drugim zazwyczaj towarzyszy spadek energii, niechęć do aktywności oraz ogólne obniżenie nastroju. Wszystko jest w porządku, kiedy trwa to krótki czas, a później wraca do normy. Jeśli jednak złe samopoczucie przedłuża się, warto zastanowić się, czy nie skorzystać z pomocy specjalisty. Takie objawy mogą bowiem świadczyć o depresji, która jest bardzo groźną chorobą. Szybkie zwrócenie się o pomoc do psychiatry pomoże nam szybciej wyjść na prostą oraz nie doprowadzi do pogłębienia dolegliwości.
Depresja i jej objawy. Co może świadczyć o chorobie?
Depresja nie bez powodu jest nazywana chorobą ciała i duszy, gdyż w równej mierze dotyka zarówno sfery naszej psychiki, co daje objawy fizyczne. Jest to także jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych, na które dwukrotnie częściej zapadają jednak kobiety niż mężczyźni. Depresja jest zaliczana do tzw. zaburzeń nastroju, które koncentrują się wokół nieprawidłowości w regulacji samopoczucia. Towarzyszy jej utrzymujący się przez dłuższy czas smutek, drażliwość, utrata zainteresowania czynnościami, które dotychczas sprawiały nam przyjemność, brak energii na zwykłe czynności, a nawet myśli samobójcze.
Depresja jest dość trudna w zdiagnozowaniu, gdyż każdy przypadek jest inny i każda osoba może mieć różne objawy. Jeśli jednak zauważymy u siebie utrzymujący się ponad 2 tygodnie smutek, lęk, zaburzenia łaknienia, problemy ze snem oraz ogólne wahania nastroju, warto udać się na konsultację do specjalisty oferującego leczenie depresji. W Krakowie zajmuje się tym psychiatra, do którego warto zgłosić się na konsultację, kiedy niepokoi nas nasz stan. Depresji nie należy nigdy lekceważyć, gdyż nieleczona może prowadzić nawet do samobójstwa, a sam jej przebieg może wywrzeć negatywny wpływ na wszystkie sfery naszego życia, począwszy od relacji z najbliższymi, a kończąc na sferze zawodowej.
Leczenie depresji w Krakowie. Jak wygląda wizyta u psychiatry?
Leczeniem depresji w Krakowie zajmuje się psychiatra. Na pierwszej wizycie przeprowadzany jest wywiad, który ma na celu ocenę ogólnej kondycji psychicznej pacjenta oraz potwierdzenie lub wykluczenie depresji. Psychiatra pyta o inne choroby, na które choruje pacjent, gdyż niektóre z nich mogą stanowić czynnik ryzyka depresji lub nasilać jej przebieg. Ważne jest także wskazanie lekarzowi wszystkich leków, suplementów diety i odżywek, po które regularnie sięgamy, gdyż niektóre z nich również mogą wywoływać stany depresyjne.
Leczenie depresji w Krakowie zazwyczaj rozpoczyna się od wykonania badań laboratoryjnych np. stężenia witaminy D, miedzi, cynku, kwasu foliowego oraz hormonów. Terapia jest prowadzona w trybie ambulatoryjnym, jednak w uzasadnionych przypadkach pacjent może zostać skierowany do szpitala. Bardzo ważna jest współpraca z lekarzem, gdyż ogromny wpływ na tempo leczenia oraz jego efekty ma zaangażowanie chorego oraz jego chęć do wyleczenia. Często wizyty u psychiatry są łączone z psychoterapią i farmakoterapią, która jest główną metodą leczenia depresji. Nowoczesne leki antydepresyjne są w pełni skuteczne, bezpiecznie i nieuzależniające, przez co można po nie sięgać bez obaw.
Artykuł powstał we współpracy z Gabinetami Rozwoju oferującymi leczenie depresji kraków.