Pranie tapicerki wbrew pozorom nie musi okazać się czymś bardzo żmudnym i czasochłonnym. Trzeba po prostu wiedzieć jakie działania oraz w jakiej kolejności podejmować. Ważna jest także świadomość dotycząca środków czyszczących i akcesoriów myjących. Jak zatem szybko i bezproblemowo wyczyścić tapicerkę?
Niezbędne akcesoria do czyszczenia tapicerki
By przystąpić do prac związanych z czyszczeniem tapicerki należy skompletować wszystkie niezbędne ku temu akcesoria i środki czyszczące. Do prania tapicerki konieczny będzie odkurzacz ekstrakcyjny, najczęściej określany mianem „piorący”, odkurzacz do pracy „na sucho” wraz z zestawem końcówek pomocniczych, opryskiwacz ciśnieniowy o pojemności równej jednego litra, miękka szczotka z włosia naturalnego do czesania obić i wykładzin. Ponadto niezbędne będą także ścierki z mikrofibry, środki czyszczące takie jak np. Textil Cleaner czy UP-Textil oraz ciepła woda.
Krok pierwszy - odkurzanie
Na początku należy dokładnie odkurzyć wnętrze samochodu. Znaczna większość zanieczyszczeń, występujących w samochodzie to tzw. związki nierozpuszczalne w wodzie. Mowa tutaj o piasku, drobinkach kurzu, paprochach czy sierści psa. Odkurzając nie wolno omijać takich miejsc jak wykładzina pod fotelami, powierzchnia pod tylną kanapą i powierzchnia, w której siedzi kierowca, która najczęściej jest najbardziej zabrudzona. Warto także odkurzyć podsufitkę za pomocą końcówki z miękkim włosiem. Samo odkurzanie powoduje, że znaczna część zabrudzeń schodzi już na tym etapie. Odkurzając należy zastosować specjalny szampon do tekstyliów, podsufitek czy tapicerek.
Krok drugi - mycie
To etap mycia, który trzeba zacząć o czyszczenia elementów plastikowych we wnętrzu. Dzięki temu nie pojawią się na nich żadne zacieki na upranej tapicerce. Najczęściej plastikiem wyłożone są progi drzwi, boki foteli oraz konsola środkowa. Dla uzyskania jak najlepszych efektów zaleca się wymontowanie foteli, by móc dojechać odkurzaczem piorącym w każde, nawet najtrudniej dostępne miejsce. Czyszczenie trzeba rozpocząć od podsufitki, przechodząc na boczki drzwi, kolejno na oparcia, siedziska, bagażnik i na sam koniec podłogi. Pracę należy wykonywać zgodnie z kolejnością, rozpoczynając od fotela kierowcy, następnie pasażera i później tylnej kanapy za kierowcą itd.
Krok trzeci
By podsufitka nie odklejała się pod wpływem wilgoci najbardziej rozsądne jest przecieranie materiału zwilżoną w środku czyszczącym ścierką z mikrofibry. Wszystkie detergenty trzeba rozrabiać w letniej wodzie i następnie nim spryskać lekko po ścierce. Jeśli nie ma się w posiadaniu ściereczki z mikrofibry można wykorzystać szczoteczkę do prania. Najważniejsze jest to, by zapobiec odklejaniu się materiału. Tutaj działania warto zacząć od tyłu auta. Nie wolno nałożyć zbyt dużej ilości produktu na gąbkę w fotelu. Trzeba stosować środki jedynie dedykowane do czyszczenia tapicerek. Po ich nałożeniu należy odczekać z 5-10 minut, by mogły lepiej zadziałać, a następnie je dokładnie spłukać. Ostatni krok to suszenie samochodu, które musi potrwać co najmniej 12 godzin.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Dywanszop.pl – pranie tapicerki kraków.