Jak nie przepłacać za przejazdy koleją (PKP)?
Lifestyle

Jak nie przepłacać za przejazdy koleją (PKP)?

Od pewnego czasu, widać, że PKP podjęło starania o pozyskanie klientów. To nie zaskakuje, gdyż przedtem te linie kolejowe dawały wiele powodów do narzekań – przede wszystkim na ceny – niewspółmierne do jakości oferowanej podróży. Nawet fakt zakupu Pendolino, zamiast oczekiwanych zachwytów, w dużej mierze przyczynił się tylko do pretensji, że zlikwidowano wiele innych, tańszych połączeń. Jednak PKP „poczyniło pewne kroki” i wyszło z propozycją wielu znacznych upustów, dzięki czemu można podróżować o wiele oszczędniej.

Na podróżowaniu pociągami, można zaoszczędzić niemałe sumy pieniędzy. Trzeba tylko wiedzieć o tym, że PKP wystosowało specjalne oferty rabatowe. To zapewni transport za przyzwoitą cenę. I to nierzadko w komfortowych warunkach, bo m.in. w Expres Intercity Premium (tak oficjalnie nazywa się Pendolino).

Pierwsza zniżkowa oferta odnosi się do biletów, zakupionych na długo przed datą podróży. PKP ustaliło trzy rodzaje zniżek. Za zakup biletu z trzytygodniowym wyprzedzeniem: 30%, zaś 20% - jeśli kupuje się bilet dwa tygodnie wcześniej. A 10% upustu – o ile za bilet zamówimy tydzień wcześniej. Dla przykładu, za studencki bilet na trasie: Gdańsk – Toruń można zapłacić 18 zł.- tzn. o 10 zł. mniej.

Jak nie przepłacać za przejazdy koleją (PKP)?

Podstawowe ceny za bilet na Expres Intercity Premium (Pendolino) faktycznie są drogie. Jednak nie tylko niepełnosprawni, studenci, czy dzieci, mogą korzystać z 50% rabatów. Pozwala na to także skorzystanie z comiesięcznej puli bardzo tanich biletów przy rezerwacji przez Internet. Oczywiście, upolować taki tani bilet, trzeba odpowiednio wcześnie, bo są one dostępne w określonym czasie, w limitowanej liczbie i kto pierwszy – ten lepszy.

Kolejna promocja na Pendolino odnosi się do godziny wyjazdu. Za bilety na pociągi, w określone dni tygodnia i to te, które wyjeżdzają po godz. 19-tej, zapłacimy tylko 49 zł. – na przykład za podróż pociągiem, który o godz. 19.06 czy 20.36 wyrusza z Krakowa do Warszawy.

Szczególna jest także promocja weekendowa. A na czym ona polega? Kupując jeden bilet, można na nim jeździć nieograniczoną ilość razy w ciągu całego weekendu – tj. między godz. 19.00 w piątek, a 6.00 w poniedziałek. W takim wariancie, podróż drugą klasą kosztuje 154 zł. Może się to czasem opłacać nawet jedynie przy dwóch przejazdach – na przykład tam i z powrotem – szczególnie, że zniżki te dotyczą także pociągów Pendolino.

Naprawdę warto porównywać różne warianty połączeń na konkretnych trasach, oferowane przez różnych przewoźników. Na krótkich trasach często bardziej opłaca się skorzystać z oferty innego przewoźnika, niż PKP – zwykle szczególnie z oferty Przewozów Regionalnych lub z Arrivy. Jak sama nazwa wskazuje, Przewozy Regionalne działają zwykle w obrębie danego regionu (aglomeracji), w najlepszym razie – również w jej pobliżu (rzadko dotyczy to podróży dłuższej, niż trzygodzinna). Standard podróży, jaki przygotowują różne linie, najczęściej jest gorszy od PKP, ale za to cena też niższa (rozumie się: coś za coś).

W większości miast Firma Przewozy Regionalne udostępnia tzw. bilety aglomeracyjne. Taki bilet pozwala przez godzinę korzystać z całej komunikacji miejskiej w mieście docelowym. Będąc w konkretnym mieście, warto się dowiedzieć, czy obowiązuje tam umowa na bilety aglomeracyjne.

Zamiast martwić się, że za bilety kolejowe trzeba będzie słono płacić, warto (na ile to możliwe), planować podróż z wyprzedzeniem i sprawdzać dostępne w danym czasie okazje cenowe. Są szanse zaoszczędzić naprawdę dużo.

 

Zobacz więcej podobnych postów