Japońska potrawa od kilku lat skutecznie podbija Europę, przekonując do siebie najbardziej wymagające podniebienia. Popularność sushi sprawiła, że danie to serwowane jest niemal w każdym mieście, a konsumenci nie zwracają uwagi na fakt, że kosztuje nieco więcej niż tradycyjny obiad. Ta wyjątkowa potrawa to bogactwo witamin, minerałów i zdrowych tłuszczów. Co dokładnie skrywa w sobie sushi?
Wyznacznik kulinarnego gustu
Podczas gdy w Japonii sushi uchodzi za szybką przekąskę, na europejskim kontynencie podlega niezwykłej celebracji. Polskie restauracje czy bary podające sushi urządzone są z dużym przepychem, co ma ogromny wpływ na cenę samego dania. W Japonii sushi serwowane jest w skromnych i zazwyczaj niewielkich pomieszczeniach, a sami mieszkańcy traktują je jako szybki lunch lub przekąskę na wynos. Pomimo rosnącej popularności, w Polsce niełatwo jest znaleźć tradycyjne sushi prosto z Japonii. Różnice polegają głównie na tym, że danie trzeba dostosować najpierw do gustu rodaków.
Zdrowie na talerzu
Sushi to tradycyjne japońskie danie, w skład którego wchodzi ryż namoczony w occie ryżowym z dodatkiem cukru, surowe ryby lub owoce morza, warzywa oraz wodorosty. Całe danie dostarcza sporo cennych witamin, minerałów oraz kwasów tłuszczowych, których wysoka zawartość występuje w rybach i owocach morza.
Pomimo bogactwa dobrych składników, należy mieć na uwadze, że sushi – podobnie jak każdy inny posiłek – spożywane w nadmiarze może zaszkodzić. Tę popularną przekąskę można zamówić nie tylko w dobrych restauracjach, lecz także zakupić w supermarketach. Ich jakość może pozostawiać wiele do życzenia, co ma zdecydowany wpływ na kaloryczność całego dania. Sushi to świetna i zdrowa przekąska, lecz o tym decyduje przede wszystkim wysoka jakość zawartych w nich produktów.
Wartości odżywcze poszczególnych składników
Największy procent całego dania stanowi ryż biały, który jest źródłem węglowodanów. Ryż charakteryzuje się niską zawartością tłuszczu, lecz skutecznie dodaje energii. Jest produktem bezglutenowym, zawiera witaminy z grup B, jak również magnez, cynk, fosfor, wapń czy kobalt.
Prawdziwe bogactwo składników odżywczych znajduje się w rybach, którymi wypełnione jest sushi. Zawartość poszczególnych tłuszczów, witamin czy minerałów zależy przede wszystkim od gatunku ryby, jej wieku czy sposobu hodowania. Łatwo przyswajalne kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6 wspierają prawidłową pracę serca i hamują rozwój zmian miażdżycowych. Ponadto ryby są źródłem witaminy A, D i E, witamin z grupy B, a także licznych składników mineralnych (żelazo, wapń, potas, siarka czy magnez).
Za równie zdrowe uważa się wodorosty nori, w które zawijany jest ryżowy farsz. W wodorostach znajduje się wysoka zawartość białka, wachlarz witamin z grupy B, a także cynk, brom czy mangan. Sushi to znakomity pomysł na lunch lub zdrową przekąskę. Aby mieć pewność, że danie wykonano z najwyższej jakości produktów, należy korzystać ze sprawdzonych miejsc o pozytywnych opiniach.
Artykuł przygotowany przy współpracy z Oto-Sushi.pl - restauracja sushi w Warszawie.