Wynajem aut na minuty zyskuje popularność
Lifestyle

Wynajem aut na minuty zyskuje popularność

>Zainspirowani ostatnim artykułem przygotowaliśmy nieco więcej informacji na temat car sharingu, czyli współdzielenie samochodów, to jedna z najszybciej rozwijających się usług w branży motoryzacyjnej. Współdzielenie aut staje się coraz popularniejsze także w Polsce. Prognozy mówią, że do 2021 roku aż 14 mln osób w Europie skorzysta z tej usługi rejestrując się w popularnych serwisach car sharingowych.

Nowa świadomość i potrzeba mobilności pokolenia milenialsów

Ostatnie lata to według analityków PwC początek epoki prosumentów. Ludzie nie dążą już bowiem do posiadania rzeczy na własność preferując korzystanie z ogólnodostępnych usług, które dają im takie same możliwości przy niższym koszcie. Należy do nich m. in. przechowywanie plików w chmurze zamiast na dysku twardym komputera, korzystanie z ogólnodostępnych rowerów miejskich oraz wynajmowanie wakacyjnych noclegów za pośrednictwem popularnych serwisów typu Airbnb.

Współcześni ludzie stawiają dziś przede wszystkim na mobilność oraz chcą mieć dostęp do wszystkich niezbędnych im usług tu i teraz. Takim specyficznym oczekiwaniom współczesnych konsumentów musi sprostać także branża motoryzacyjna. Objawia się to np. popularnością aut elektrycznych, smart cars oraz pojawieniem się usługi car sharing.

Mimo tego, że car sharing kojarzy się z nowoczesnością, warto wiedzieć, że współdzielenie aut wcale nie jest wynalazkiem ostatnich lat. Współdzielenie aut jako idea pojawiło się bowiem już w latach 40-tych XX w. w Szwajcarii. Była to jednak zbyt rewolucyjna jak na tamte czasy usługa, przez co jej popularność wzrosła dopiero 50 lat później za sprawą takich firm jak m. in. ZipCar. Największą sławę car sharing w ostatnich latach zyskał w Ameryce Północnej, w USA i Kanadzie oraz w Europie, w Niemczech i Holandii.

Car sharing Warszawa, czyli korzystaj ze współdzielonego samochodu, kiedy tylko chcesz

Usługa car sharing Warszawa polega na odpłatnym udostępnianiu klientom aut przez jej operatora działającego na terenie stolicy. Samochody w większości przypadków wypożyczane są przez użytkowników na krótki czas, który może wynosić kilka minut lub kilka godzin.

Jest to bardzo wygodne oraz łatwe w obsłudze rozwiązanie, które pozytywnie wpływa na tak poszukiwaną przez współczesnych użytkowników mobilność. Samochód zarezerwujemy bowiem za pomocą aplikacji dostępnej na smartfony, w której zobaczymy wszystkie auta dostępne w najbliższej okolicy. W trybie free floating samochód możemy także odebrać oraz pozostawić w dowolnym miejscu.

Usługa współdzielenia aut jest szczególnie polecana dla osób, które nie posiadają własnego auta lub potrzebują z niego skorzystać od czasu do czasu. Jej zalety docenią także rodziny, które niekiedy mają potrzebę skorzystania z dodatkowego samochodu. Według badań European Federation for Transport and Enviroment posiadanie własnego auta zazwyczaj jest nieopłacalne pod względem ekonomicznym, gdyż przez ok. 90% czasu stoi ono nieużywane. Koszt jego utrzymania w Polsce to z kolei wydatek rzędu 12 tys. zł rocznie (bez kosztów paliwa).

Car sharing Warszawa a względy ekologiczne

Usługi współdzielenia aut działają w oparciu o najnowsze technologie. To znakomita opcja dla miłośników motoryzacji, która pozwala im kierować m. in. najnowocześniejszymi samochodami elektrycznymi. Względy ekologiczne to niezwykle istotny aspekt car sharingu, któremu również zawdzięcza on swoją stale rosnącą popularność.

Według badań naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley jedno współdzielone auto w systemie free floating jest bowiem w stanie z powodzeniem zastąpić 9-13 prywatnych aut. Dzięki temu znacznie zmniejsza się emisja spalin, a sam car sharing wywiera pozytywny wpływ na miejską przestrzeń czyniąc ją mniej zatłoczoną. Dobrze jest to widoczne na przykładzie Wrocławia i Warszawy, gdzie już dziś zauważyć można redukcję CO2 o 12 ton. Pozytywny wpływ na środowisko usługi współdzielenia aut potwierdzają także badania PBL. Według nich car sharing pozwala na zmniejszenie stężenia dwutlenku węgla w powietrzu od 8 do 13% w skali roku.

Wynajem aut na minuty zyskuje popularność

Jak będzie rozwijał się car sharing w Warszawie i innych miastach? Prognozy na kolejne lata

Według raportu “What’s ahead for car sharing” opublikowanego przez The Boston Consulting Group w 2016 r. na całym świecie było 86 tys. współdzielonych aut, z których korzystało blisko 5,8 mln osób. W samej Europie car sharing miał aż 2,1 mln aktywnych użytkowników. Według prognoz liczby te będą nieustannie rosły. Do 2021 r. 14 mln osób ma zarejestrować się w serwisach car sharingowych, a czego według przewidywań 1,4 mln stanie się ich aktywnymi użytkownikami. W tym okresie ma zwiększyć się także ilość aut elektrycznych dostępnych w car sharing.

Car sharing intensywnie rozwija się także w Polsce. Według danych Instytutu Keralla Reserach na polskich drogach porusza się już blisko tysiąc aut. Można z nich korzystać w takich miastach jak Kraków, Warszawa, Poznań, Lublin oraz Wrocław. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza car sharing w Warszawie , gdzie z miesiąca na miesiąc coraz więcej osób decyduje się zastąpić własne auto wypożyczonym samochodem w ramach usługi współdzielenia aut.

Zobacz więcej podobnych postów