Sprężarka to urządzenie pełniące kluczową rolę w wielu obiegach instalacyjnych i nie tylko. Z pozoru, ich zadaniem jest wyłącznie kompresja gazów i zwiększenie ich ciśnienia. Trzeba sobie jednak wyobrazić, że bez takiego czynnika jak chociażby sprężone powietrze, nie byłoby dzisiaj sporej części światowego przemysłu, a nawet tak postępowo rozwijającej się branży motoryzacyjnej czy medycznej.
Działanie sprężarki opiera się z reguły na prostych schematach, w których chodzi jedynie o wzrost ciśnienia czynnika na skutek zmniejszenia jego objętości. Istnieją również takie typy tych sprzętów, które generują sprężone powietrze poprzez jego rozpędzenie, a następnie przepchnięcie przez dysze. Porównajmy więc ze sobą najpopularniejsze rodzaje omawianych urządzeń.
Podział sprężarek względem metody działania
Wyżej wspomnieliśmy już o tym, jak mniej więcej przebiega proces wytwarzania sprężonego gazu w różnych urządzeniach. Określając to jednak językiem fachowym, pierwsza grupa nazywana jest wyporowymi, a druga przepływowymi. Istnieją jeszcze sprężarki chemiczne, jednak ich zasada działania jest już nieco bardziej skomplikowana i są używane do bardzo specjalistycznych zadań.
Do grupy sprężarek wyporowych zaliczyć możemy te najbardziej popularne, a mianowicie: tłokowe, śrubowe, membranowe czy spiralne. Cały proces opiera się o działanie tłoka w zamkniętym szczelnie cylindrze. Gwałtowne zmniejszenie objętości wywołane ruchem tłoka zwiększa ciśnienie znajdującego się w środku czynnika.
Sprężarki przepływowe charakteryzują się posiadaniem wirników mających za zadanie przekonwertować energię kinetyczną powietrza w energię potencjalną, przez co następnie rozpędzony gaz trafia w nieruchomą dyszę powodując wzrost ciśnienia. Urządzenia te dzielimy na osiowe, osiowo-promieniowe, promieniowe czy wirowe.
Serwis takich urządzeń - na czym polega?
Każda sprężarka, która jest używana w celach przemysłowych lub widnieje w jakiejkolwiek instalacji, powinna być na bieżąco serwisowana. Proces kontroli serwisowej zawiera próbę ciśnieniową, wymianę oleju i wszystkich pozostałych elementów eksploatacyjnych, naprawę potencjalnych usterek oraz sprawdzanie działania wszystkie bezpieczników.
Odnośnie drugiej ważnej czynności, jaką jest naprawa sprężarek trzeba jasno powiedzieć, że koszty oraz stopień trudności zależy przede wszystkim od konstrukcji i typu urządzenia. Najłatwiejszymi w kwestii naprawy są sprężarki śrubowe oraz tłokowe, a to wszystko dzięki nieskomplikowanej budowie oraz małej liczbie elementów mogących ulec zniszczeniu.
Kompresor, a sprężarka - czy są jakieś różnice?
Z reguły, większość z nas naprzemiennie używa tych dwóch określeń sądząc, że są to synonimy. Okazuje się, że niekoniecznie. Powiedzieć można jedynie, że każdy kompresor jest sprężarką, ale nie każda sprężarka kompresorem.
Kompresory to urządzenia, których stopień sprężu, a dokładniej mówiąc stosunek ciśnienia na wyjściu do ciśnienia na wejściu, posiada wartość większą od dwóch. Wszystkie pozostałe urządzenia możemy nazywać jedynie sprężarkami. Oczywiście, nikt nie będzie poprawiał nas, kiedy użyjemy niepoprawnie danego zwrotu, jednak w przypadku fachowego podejścia jest to informacja przydatna.