Choroby serca i układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Nie bez powodu tak ogromną wagę przywiązuje się do profilaktyki w tym zakresie. Z wizytą u kardiologa nie ma co zwlekać do momentu, gdy coś się zacznie dziać – do lekarza zawsze warto wybrać się na kontrolę. Czym dokładnie zajmuje się kardiolog?
Kardiologia – jaki jest zakres tej dziedziny?
Kardiologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się chorobami układu sercowo-naczyniowego, a konkretnie ich rozpoznawaniem i leczeniem. Mówiąc precyzyjniej, przedmiotem zainteresowania kardiologii są przede wszystkim wrodzone i nabyte choroby serca, a ponadto również naczynia krwionośne. Omawiana dziedzina obejmuje cały układ krążenia. Sporo miejsca poświęca ona też m.in. zaburzeniom rytmu serca oraz oczywiście wspomnianej już we wstępie profilaktyce.
Kim jest kardiolog i czym się zajmuje?
Kardiolog to lekarz, który specjalizuje się w chorobach układu sercowo-naczyniowego. W tym obszarze wyróżnia się kardiologię dziecięcą, kardiochirurgię, kardiologię nieinwazyjną, kardiologię inwazyjną oraz hipertensjologię, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem nadciśnienia tętniczego. Jeśli chodzi o choroby układu sercowo-naczyniowego, to są to np. choroba wieńcowa, niewydolność mięśnia sercowego, miażdżyca, zapalenie mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu serca, nabyte i wrodzone wady serca etc. Kardiolodzy zajmują się też pacjentami, którzy mają problemy zdrowotne związane z przebytym zawałem oraz zmagają się z zaburzeniami pracy zastawek. Wizyta w gabinecie specjalisty zaczyna się od wywiadu medycznego. Na tej podstawie wykonuje różne badanie – od tych najprostszych po bardziej skomplikowane. Do badań podstawowych zaliczają się osłuchanie pacjenta oraz pomiar ciśnienia, natomiast badania kojarzącymi się stricte z kardiologią są: RTG klatki piersiowej, EKG, holter EKG, holter ciśnieniowy, echo serca oraz test dopplerowski. To, w jaki sposób postępować z pacjentem i jakie metody leczenia zastosować, zależy w głównej mierze od wyników badań. Niemniej duże znaczenie w tym kontekście mają również wiek pacjenta i jego ogólna kondycja.
Kiedy warto udać się do kardiologa?
Wymienić można szereg przesłanek przemawiających za tym, aby jak najszybciej wybrać się do kardiologa. Przykładowo mieszkańcom okolic Krakowa polecany jest kardiolog w Zielonkach, który odpowiednio zdiagnozuje problem i ustali kierunek leczenia. Z wizytą w gabinecie specjalisty nie wolno zwlekać zwłaszcza w przypadku pojawienia się bólu lub uczucia dyskomfortu w klatce piersiowej, nierównego bicia albo kołatań serca, częstych zawrotów głowy, duszności czy powtarzających się omdleń i zasłabnięć.
Jak wybrać najlepszego kardiologa?
Przy wyborze kardiologa warto mieć na uwadze opinie innych pacjentów. Lekarz powinien być wysoko wykwalifikowanym, doświadczonym specjalistą, który potrafi dobrze zająć się pacjentami i traktować ich indywidualnie. Oprócz typowo medycznych umiejętności musi też posiadać dobrze rozwinięte zdolności komunikacyjne.