W obecnym świecie sprzedaż internetowa z dostawą do domu stanowi jedną z najbardziej powszechnych i dochodowych form prowadzenia działalności gospodarczej. Wybuch pandemii przyśpieszył ten ogromny wzrost zainteresowania sprzedażą internetową. Jedynym asortymentem budzącym cierpliwość jest dostawa alkoholu do domu. Jak wyglądają regulacje prawne w tym przypadku? Oto kilka przydatnych informacji.
Alkohol dostawa do domu
Wedle prawa alkohol dostawa do domu to bardzo zawikłana kwestia. Sprzedaż alkoholu przez Internet sama w sobie jest w porządku, jednak dowóz do wskazanego miejsca przez klienta może kosztować przedsiębiorcę utratą zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Wynika to z tego, że alkohol można jedynie sprzedawać w miejscu wskazanym w zezwoleniu. Mówią o tym także regulacje znajdujące się w ustawie o wychowanie w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Wedle niej sprzedaż alkoholu w danym miejscu bądź poza nim musi posiadać odpowiednie zezwolenie. Działalności posiadające zezwolenie na sprzedaż alkoholu w danym miejscu nie mogą sprzedawać go z opcją dowozu.
Sklepy internetowe z alkoholem
Trzeba zaznaczyć, że sam sklep internetowy, który posiada w ofercie napoje alkoholowe może zbierać zamówienia, a nawet i przyjmować należność za dany produkty. Strony internetowe z alkoholami same w sobie są legalne, bez problemu mogą istnieć, przyjmować zamówienia oraz zbierać zamówienia. Problem pojawia się w momencie dostawy do konsumenta, kiedy sprzedawcy chcą sprzedawać detaliczne napoje alkoholowe z dostawą poza swój punkt sprzedaży. Kwestia ta dotyczy nie tylko sklepów internetowych , ale także różnego typu subskrypcje alkoholu z dostawą do domu, kluby degustujące czy sprzedawcy przyjmujący zamówienia mailem czy drogą telefoniczną.
Regulacje prawne
Wspomniana już ustawa z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi mówi, iż sprzedaż napojów alkoholowych może się odbywać w momencie posiadania stosownego zezwolenia. To zezwolenie wydaje wójt, burmistrz bądź prezydent miasta, właściwego ze względu na lokalizację punktu sprzedaży. Do tych punktów zalicza się sklepu branżowe ze sprzedażą napojów alkoholowych, wydzielone stoiska np. w samoobsługowych placówkach handlowych czy innych placówkach samoobsługowych , w których sprzedawca prowadzi bezpośrednią sprzedaż napojów alkoholowych.
Sprzedaż napojów alkoholowych może być prowadzona tylko w chwili posiadania zezwolenia, wniesienia odpowiednich opłat. Sprzedawca musi się wyposażać jedynie w alkohole producentów i przedsiębiorców posiadających odpowiednie zezwolenie na sprzedaż hurtową napojów alkoholowych. Konieczne jest także posiadanie tytułu prawnego do korzystania z lokalu, stanowiącego punkt sprzedaży oraz prowadzenie sprzedaży w punkcie, który spełnia wszystkie wymogi narzucone przez radę gminy. Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do zgłaszania organowi zezwalającemu zmian stanu faktycznego i prawnego, w stosunku do danych występujących w zezwoleniu do 2 tygodniu od powstania zmiany.